Miluj blížneho svojho ako seba samého

Autor: Ingrida Šmeringaiová | 8.6.2015 o 13:33 | (upravené 8.6.2015 o 13:40) Karma článku: 3,69 | Prečítané:  598x

Nedávno som sa rozhodla registrovať sa ako darca kostnej drene a zvýšiť tak „pestrosť“ národného registra o moje krvotvorné bunky s vhodnými HLA antigénmi (transplantačnými znakmi). Má to ale háčik!

Chorých na leukémiu, lymfóm, myelodysplastický syndróm, mnohopočetný myelóm a iné závažné choroby krvotvorby neliečiteľné iným spôsobom, než týmto, je veľa. Preto je táto aktivita nesmierne cenná. A nikdy nevieme, kedy budeme niečo podobné potrebovať my sami.

Jednak sa i ku mne dostala intenzívna kampaň podporujúca tento ušľachtilý čin, no premýšľala som o tom už dávnejšie, len som to vždy odložila. Tentokrát som si našla čas. Na oficiálnom webe venovanom tejto téme som si detailne preštudovala podmienky darovania a vyplnila krátky online registračný formulár. Na email mi prišla automatické odpoveď, kedy a kam sa mám osobne dostaviť.

Moja snaha ale bola tak trochu zbytočná. Z jednoduchého dôvodu - pri návšteve odberného miesta som bola informovaná, že nemám to správne zdravotné poistenie, ktoré by uhradilo nákladné vyšetrenie mojej krvi a ostatné úkony s tým spojené. Tak trochu som tušila, že k tomu dôjde, ale povedala som si, že skúsim „šťastie“, veď možno existuje nejaká výnimka. Smola. Poistenec slovenskej poisťovne darovať kostnú dreň v Čechách nemôže. Možno logické, ale je to škoda. Ktovie koľko ľudí, s dobrým úmyslom a v podobnej situácii ako ja, bolo takto odmietnutých len kvôli byrokracii. Nehovorím, že ma to položilo na lopatky, ale trochu ma to sklamalo.

Je škoda, že i v dnešnej dobe EU funguje systém poisťovní tak izolovane. To čo sa stane čo i len pár metrov za oficiálnou hranicou štátu tam proste i ostane, aj keď sa to týka rovnakého človeka, akým by bol „doma“. Jeden by to pochopil, ak by sa to týkalo preplatenia bežného vyšetrenia u zahraničného lekára. No u činov, ktoré sú dobrovoľné a stále nie sú, bohužiaľ, tak bežné – ako je darovanie kostnej drene – by mohli existovať výnimky. Nejaká tá medzinárodná spolupráca medzi nemocnicami a poisťovňami by neuškodila. S poisťovňami je to večný boj...

Neostáva mi nič iné len počkať na ďalšiu príležitosť a pokúsiť sa zaregistrovať na Slovensku. Ak ma to dovtedy neprejde a nerozmyslím si moje pohnútky. Veď, koniec koncov, nikto ma do toho nenúti, že?

Ak máte možnosť, porozmýšľajte o prihlásení sa do národného registru darcov kostnej drene i vy. Že je to nebezpečné a bolestivé? Blbosť! U väčšiny z nás je najväčším nebezpečenstvom len náš strach.

Ak ste zdraví a splňujete stanovenú vekovú hranicu, 18 – 45 rokov, navštívte najbližšie odberné miesto vo vašom okolí. Registrácia trvá chvíľku. Pri vstupnom vyšetrení vám odoberú trochu krvi, ktorú vyšetria na transplantačné znaky. Ak vyhovujete a v budúcnosti sa náhodou nájde príjemca, ktorý vás bude potrebovať, máte dve možnosti darovania buniek. Odsatie trošky kostnej drene v celkovej anestézii alebo separáciu buniek z vašej krvi - po namnožení periférnych krvotvorných buniek pomocou rastového faktora (G-CSF, granulocyte colony stimulating factor). Detaily ľahko nájdete na internete – na oficiálnych stránkach Národného registra darcov kostnej drene SR. Okrem toho existuje mnoho diskusných fór na túto tému.  

Znie to ako klišé, ale môžete zachrániť ľudský život. Je to snáď malá motivácia?

Veľa šťastia!  A česť tým, ktorí už registrovaní sú alebo sa k tomu odhodlali. Ste hrdinovia!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

KULTÚRA

V súťaži Anasoft litera zvíťazil nekompromisný príbeh

Román Som Paula presvedčil porotu túžbou po autentickosti.

SVET

Kiska v OSN: Agresívny sused podkopáva suverenitu Ukrajiny

Lajčák vedie Valné zhromaždenie OSN.


Už ste čítali?